Skóra kobiet w okresie menopauzy

Znaczna część kobiet pojawiająca się w klinikach oraz gabinetach medycyny estetycznej to kobiety w okresie menopauzalnym. Aktywne, pewne siebie, niezależne, zajmujące stanowiska kierownicze czy prowadzące własny biznes. Zależy im na utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu. Dlatego chętnie sięgają po dobrodziejstwa dzisiejszej kosmetologii, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną, a co za tym idzie również psychiczną.

Jak zmienia się organizm oraz skóra kobiety w okresie menopauzy?

Okres menopauzy niewątpliwie dla wielu kobiet jest czasem trudnym, często depresyjnym. Wpływa na jakość życia oraz codziennie funkcjonowanie. Zauważalne są zmiany nastroju, uderzenia ciepła, spadek libido, wzrost masy ciała, uczucie zmęczenia oraz utrata jędrności i jakości skóry.

Za te i inne symptomy menopauzy w głównej mierze odpowiada gospodarka hormonalna.

Zmniejsza się poziom estrogenów i progesteronu, zwiększa natomiast poziom androgenów i synteza gonadotropin. W praktyce oznacza to zmiany w wyglądzie oraz kondycji skóry. U wielu kobiet staje się porowata i przetłuszczającą się. W niektórych przypadkach mamy do czynienia nawet z trądzikiem osób dorosłych.

Ponadto pojawia się nadmierne owłosienie (hirsutyzm) w miejscach takich jak wąsik czy broda. Osłabieniu ulegają za to włosy. Dochodzi do ich przerzedzenia, a nawet do łysienia androgenowego.

Zmiany kostne w obrębie czaszki

 

Kluczowym objawem starzenia skóry jest zmniejszenie objętości twarzy powstałe w wyniku zmian kostnych czaszki, utraty poduszek tłuszczowych oraz spadku produkcji kolagenu oraz elastyny. To powoduje utratę jędrności i elastyczności, zmniejszenie jej grubości oraz powstawanie widocznych zmarszczek oraz bruzd. U pacjentek w okresie menopauzy zmienia się również melanogeneza w wyniku czego pojawiają się przebarwienia oraz rogowacenie starcze.

 

Jakie zabiegi pomogą utrzymać atrakcyjny wygląd?

Należy działać na kilka sposobów.

Stymulatory tkankowe

 

Przede wszystkim uzupełnić deficyt objętościowy poprzez wykonywanie zabiegów stymulujących i wypełniających. Do takich zaliczymy autologiczny wypełniacz, fibrynę bogatopłytkową, kwas hialuronowym czy kwas bursztynowy. Zabiegi te w znacznym stopniu wpływają na odbudowę i regenerację tkanek oraz nowotworzenie kolagenu.

Mezoterapia

Dobre efekty przynoszą również zabiegi mezoterapii igłowej. Procedura ma na celu podanie w głąb skóry substancji odżywczych i nawadniających takich jak (witaminy, aminokwasy, kwas hialuronowy).

Technologia Hi-tech

 

Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie technologii hi – tech, która często staje się alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej. Wyróżnić tu należy laseroterapię, która od wielu lat króluje na rynku medycyny estetycznej. Zabiegi te poprawiają wygląd skóry, powstrzymują procesy starzenia. Na uwagę zasługuje tu również zabieg HIFU. Nowoczesna technika wykorzystania impulsu ultradźwięków zwana liftingiem bez skalpela. Idealne rozwiązanie dla pacjentek, które nie są gotowe na techniki iniekcyjne czy operacje.

Dieta i pielęgnacja domowa

 

W okresie menopauzy ważna jest także odpowiednia dieta bogata w witaminy i antyoksydanty (wit. A, C, D oraz wapń) oraz pielęgnacja domowa. W składzie kosmetyków powinny znaleźć się przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami, poprawiają kolor skóry, zmieszają procesy zapalne, opóźniają procesy starzenia się. Do takich zaliczymy wit. C, wit. E, koenzym Q10, beta- karoten.

 

Autor: mgr Magda Przepiórka

Kosmetolog, biotechnolog, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej.