Wypełniacze, a szczepionka na COVID-19

Wypełniacze, a szczepionka na COVID-19.

 

Od pewnego czasu na świecie trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Wraz z wzrastającym odsetkiem zaszczepionych obserwuje się także liczbę powikłań poszczepiennych. Wśród nich znalazł się stan zapalny tkanek i skóry u osób, u których wcześniej podano kwas hialuronowy.

 

Czy w takim razie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być przeciwskazaniem do szczepień przeciwko COVID-19?

 

Lub czy szczepienie przeciw COVID-19 może być przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej?

 

Odnotowane i jedyne przypadki pozwalające ocenić to ryzyko pochodziły z próby szczepionki Moderna. U trzech spośród 15184 uczestników, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki wystąpił obrzęk twarzy lub warg, który powiązano z zastosowaniem wypełnienia kwasem hialuronowym. Te informacje skłoniły American Society for Dermatologic Surgery do wydania wytycznych określających ich potencjalne ryzyko i znaczenie kliniczne.

 

Wspólne stanowisko w tej sprawie wystosowały również polskie towarzystwa naukowe (Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Sekcja Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych), które zajmują się medycyną estetyczną i dermatologią.

 

W oświadczeniu czytamy, że ,, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w żadnym wypadku nie są przeciwskazaniem do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19”, a ,, z medycznego punktu widzenia powstałe objawy można wyjaśnić opóźnioną reakcją immunologiczną na wypełniacz – kwas hialuronowy. Reakcję taką obserwuje się w rzadkich przypadkach u osób o pewnym predyspozycjach na skutek pobudzenia układu immunologicznego (w tym wypadku była to szczepionka). Sytuacja ta może pojawić się w dużej rozpiętości czasowej. U tych pacjentów istnieje często tego typu reakcja o charakterze immunologiczno-zapalnym również przy innych zabiegach. Syndrom ten w literaturze nazywany jest ASIA (Autoimmune/Inflammatory Syndrom Induced by Adjuvants)” – wytłumaczono.

 

Polskie towarzystwa naukowe zalecają, aby przed wykonaniem zabiegu zebrać szczegółowy wywiad od pacjenta ze zwróceniem uwagi na ,,niespecyficzne reakcje po wcześniejszym podaniu kwasu hialuronowego”. Ponadto przełożenie wykonania zabiegu na okres jednego miesiąca od ostatniej dawki szczepionki.

 

Autor:

mgr Magda Przepiórka

Kosmetolog, biotechnolog, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej.